W dniu 18 stycznia otwarta została wystawa ukazująca losy Żydów ukrywanych przez albańskich muzułmanów w czasie II wojny światowej.
„Besa” to określenie postawy ludzkiej. To część tradycyjnego kodeksu honorowego Albańczyków. Zgodnie z nim ten, kto drugiemu świadczy pomoc, przyjmując go pod własny dach, musi przestrzegać przyrzeczenia „Dom Albańczyka należy do Pana Boga i do Gościa”.
W latach wojny, aż do opuszczenia Albanii przez Niemców w roku 1944, około 2 tys. Żydów znalazło schronienie w muzułmańskich rodzinach Albańczyków, dzięki czemu niemal wszyscy przetrwali nazistowską czystkę.
Premierowy wernisaż odbył się w 2008 roku w siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Pokazywano ją również w Wiedniu. Kuratorem tego wydarzenia jest instytut Yad Vashem z Jerozolimy. Patronat nad wydarzeniem objął premier Saksonii Stanislaw Tillich.
Wystawę na przełomie listopada i grudnia można było obejrzeć w Dreźnie, w grudniu w Zittau (pol. Żytawie), natomiast obecnie w KulTourSalon, we wschodniej części budynku dworca kolejowego w Görlitz. Zdjęcia zostały wykonane przez amerykańskiego fotografa Normana Gershmana.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny!
Bliższych informacji udziela stowarzyszenie „Ideenfluß e.V.” w Görlitz, tel. 0049 – 3581 - 661 38 38
23 stycznia 2014 o godz. 20:00 w Klubie KWADRAT (ul. Bankowa 28/30) w Jeleniej Górze wystąpi zespół Habakuk.
1 lutego 2014 roku o godz. 19:30 na deskach scenicznych Dużej Sali Teatru w Zittau [pol. Żytawie] odbędzie się przedstawienie na podst. słynnej tragedii Williama Shakespeareʻa pt. „Król Lear”.
Miasto Karpacz, Chata Karkonoska i Karkonoska Organizacja Turystyczna zapraszają 1 kwietnia w Poniedziałek Wielkanocny na XIII Mistrzostwa Polski z Jajem.
W Muzeum Regionalnym w Jaworze oglądać można interesującą wystawę czasową pt. "Kartografia śląska XV-XVIII w." Ekspozycja prezentująca kulisy powstania pierwszej mapy Śląska w 1561 r. autorstwa kartografa Marcina Helwiga, powstała we współpracy z Haus Schlesien w Königswinter.
Już w czwartek, 10 stycznia br. w jeleniogórskim Teatrze Zdrojowym odbędzie się koncert pod hasłem „Perły bez kolczyka”, z udziałem tak znakomitych muzyków jak Anna Jurksztowicz i Krzesimir Dębski.
Nie masz pomysłu na zakończenie wakacji? Weź udział w warsztatach podczas niemiecko - polskiego workcampu w Starej Rzeźni na pożegnanie wakacji. Udział jest całkowicie bezpłatny. Workcamp potrwa od 28 sierpnia do 2 września przy Cottbuser Str. 21 w Görlitz.
Chwilówki Online Informacje Zgorzelec Agencja Social Media Wrocław